Общината в Бяла разполага с 11 административни сгради за нуждите на общинските администрации в съответните населени места. Същите са в добро експлоатационно състояние. Част от тях са ремонтирани основно. Предстои осигуряване на финансиране за ремонтиране на 100% от сградния административен фонд. Това сочат данни от изготвената стратегия за управление на общинската собственост за периода 2024 – 2027 г.
Сградите на 10 детски градини и 13 училища в общината са разпределени по няколко населени места. В 4 населени места са закрити детските градини и в 8 населени места са закрити училища. В общинския център са преустроени 2 от детските градини в общежитие за ученици и център за социални услуги, закрито е и училището на гара Бяла. В останалите населени места са извършени ремонти. СУ „Панайот Волов“ се помещава в нова модерна сграда.
Проблем представляват сградите на отдавна закритите учебни заведения по кметствата. Вследствие на неизползването им те се рушат и са обект на посегателства. Законът за предучилищното и училищното образование е ограничил възможностите за ползване и разпореждане с тези имоти. Свободните сгради, които не се използват в момента, са в недобро състояние. Това се отнася особено за сградите по селата – закрити училища, детски градини, бивши административни сгради и др. Поддръжката, ремонта и охраната на тези сгради - общинска собственост, които не се ползват ефективно, представлява сериозен проблем за общината, поради липса на средства. Като последица от проблемите в стопанисването амортизациите се увеличават и сградите се рушат, което води до намаляване на пазарната им цена. При липса на алтернативни методи за ползване и управление, тези сгради следва да бъдат предлагани за продажба.
Възможностите са да се осигурят средства от еврофондовете и други финансови инструменти за подобряване състоянието на имотите.
Задачата е да се обследват сградите и да се съставят технически паспорти, съгласно изискванията на Наредба №5/2006г. на МРРБ за техническите паспорти на строежите. Необходимо е да се изготви финансово-икономически анализ за разходите по поддръжка на сградите на закритите учебни заведения, с оглед вземане на решение за разпореждане. Трябва да се подготвят проекти за кандидатстване по оперативните програми за осигуряване на средства от еврофондовете за подобряване състоянието сградите. Нужно е да се преобразуват от публична общинска собственост в частна общинска собственост сгради, престанали да имат предназначението на публична собственост.
Напиши коментар