Размерът на таксата за платено обучение да "не може да бъде по-нисък от 60% от средствата за издръжка на обучението" в съответното професионално направление плюс таксата за студентите по държавна поръчка. Това решиха депутатите с гласуване на второ четене на законопроекта за промени в Закона за висшето образование. Сегашният законов текст изисква тя да е 100% от издръжката.
Разликата от 40% ще трябва да съответства и на процентното намаляване на сумите, решиха депутатите. Промените в Закона за висшето образование влизат в сила за предстоящата учебна 2025/2026 година.
Промените бяха гласувани от ресорната комисия на 16 юли.
Депутатите гласуваха разпоредби, според които студентите, които са приети за обучение срещу заплащане до учебната 2024-2025 г. включително, заплащат такси за срока на обучението в размер, определен от висшите училища в съответствие с приетите разпоредби от този закон, като размерът на таксите за обучение не може да бъде по-висок от 20 на сто от определения за учебната 2024 -2025 г.
Депутатите не приеха предложението на Николай Денков от „Продържаваме промяната - Демократична България“ (ПП-ДБ), което предвиждаше увеличението на таксите през целия срок на обучение да не е повече от 20%. Предложението му бе отхвърлено след прегласуване с 49 гласа „за“, 73- „против“ и 58 – „въздържал се“.
Това, което предлагаме, е с 20 процента най-много да се увеличават таксите през целия срок на обучение. Това са по 5 процента на година за обучението на един бакалавър, обясни Денков.
Министър Красимир Вълчев посочи, че със законопроекта се решава спешен проблем, а не се обмисля трайно решение относно заплащането на таксите. Ако сложим едно ограничение от 20 процента, рискуваме то да не бъде разходосъобразено, коментира министърът. Съгласен съм, че трябва да обсъдим траен механизъм за индексация, но той да не е с фиксирано число. Да намерим обосновано решение, обвързано с ръста на средната заплата и на инфлацията, настоя министър Вълчев.
Петя Цанкова от „БСП-Обединена левица“ обясни, че с промените дават шанс на младите хора да се обучават независимо от доходите на техните семейства. Удовлетворяваме желанието на българските студенти да има предвидимост и устойчивост именно за тези, които са започнали своето образование. Подаваме ръка на българския бизнес и заявяваме, че трябва да работим в синхрон, за да запълним нишата в дефицитните специалности. Гарантираме, че в последващите им години на обучение техните такси няма да се увеличават с повече от 20 процента, добави тя.
Васил Пандов от ПП-ДБ отбеляза, че тези увеличения са функция от увеличенията на възнагражденията на академичния състав и посочи, че в момента се създава една дискриминация спрямо бъдещите студенти.
Николета Кузманова от ИТН отговори, че като юрист Пандов прави много ясна разлика между дискриминация и уреждане на висящи правоотношения, каквото се прави с този законопроект. Тя подчерта, че с уреждането на висящите правоотношения се гарантира, че няма да се променят в крачка условията, при които студентите са започнали своето образование. По отношение на термина дискриминационно тя изрази увереност, че той е юридически напълно некоректен и отбеляза, че той по-скоро се използва с политическа конотация.
Мария Илиева от „Величие“ отбеляза, че с промените няма горен таван на таксите, и това е временно решение.
Цончо Ганев от „Възраждане“ я репликира като посочи, че от „Величие“ не четат материалите и стават и говорят общи приказки. Не сте в „Тик-ток“, в парламента сте, напомни той.
Асен Василев отново настоя, че с този законопроект се вдигат таксите с 20 процента на година. Това, което сме предложили ние, е 20 процента за четири години, подчерта той.
Красимир Вълчев отговори, че за последните десет години таксите за студентите от 100 процента размера на брутната работна заплата са намалели на 46 процента от средната брутна работна заплата. Висшето образование е станало по-достъпно, посочи той и изтъкна, че една от най-честите критики е, че има прекалено отворен прием и няма връзка между образованието и потребностите на бизнеса. Средната такса е 1050 лв., имаме система за студентско кредитиране, напомни Вълчев. Нямаме проблеми с достъпа, имаме проблем с това да обезпечим най-важните ни индустрии с кадри, настоя министърът, коментирайки политиката на преструктуриране на приема и мотивиране на студентите да учат в определени професионални направления – инженерни специалности, математика, физика, химия.
Андрей Чорбанов от „Има такъв народ“ (ИТН) подчерта, че промяната в закона касае студентите платена форма на обучение. По думите му с измененията се лимитира увеличението на таксата, така че тя да надхвърли тези 60 процента.
Източник: БТА
Напиши коментар