Изборният ден в Русе започна с проблем при две машини за гласуване. Още при първия гласоподавател машината в 97-ма секционна комисия отпечатала разписка, вместо бюлетина. Същото се повторило и с втория човек. При третия гласоподавател пък машината разпечатала само бюлетина за европарламент, но не и за Народно събрание, разказа секретарят на секционната комисия Силвена Вълканова. „Това, което получихме като устно становище от РИК е, че може гражданинът да гласува на хартиена бюлетина“, допълни Вълканова. В този момент човекът, който не бе получил от машината бюлетина за парламентарния вот, изчакваше и накрая успя да гласува, но с хартиена бюлетина.
С идентичен проблем се сблъскаха и в 10 секция. Там обаче още не бяха получили становище как да процедират и изчакваха идването на техник за проверка на машината. Секретарят на секционната комисия Христов обясни, че машината е създала проблем за трима души. „Правим за тези трима души протокол, отчитаме грешката, ще я имаме предвид после и при броенето”, каза още той. Докато се изчака техник да прегледа машината, сърдита избирателка напуснала секцията, защото машината се счупила и тя не успяла да пусне гласа си машинно.
”Много ни беше обидена, пусна жалба, поиска телефонните ни номера, каза, че ще се оплаче. Ще се оплаче може би на царя или на някой друг, нейно право е”, допълни Христов. В това време пристигналият на място експерт по машината обясни: ”Казаха, че пуска къса бюлетина, тоест идентификация само на номера на машината, рестартирам машината, за да се опитам да отстраним проблема”. Само след минути машината отново беше в строя.
По-късно на брифинг председателят на Районната избирателна комисия Милена Хинкова уточни, че по жалбата на тази гражданка се прави проверка. Хинкова допълни, че са постъпили много сигнали от секционни комисии затова, че машините или отпечатват само бележка с номера на машината и на секцията, а не бюлетина, пускат нечетливи бюлетини или пък не отчитат с бюлетина един от двата вота на машинно гласувалите. По указания от ЦИК за всички тези случаи на гласоподавателите се дава хартиена бюлетина, за която е съставян отделен протокол.
„Масово машините създават напрежение в секционните избирателни комисии,
тъй като понякога пускат бюлетина с изписан номер на секция и на машина след гласуване. От друга страна пускат нечетливи бюлетини или не пускат бюлетини за единия вид избори, като в конкретния случай не е много ясно дали повредата е в машината или избирателят е натиснал да гласува само за единия вид избор“, коментира Хинкова.
Категорично в 199-та секция в Русе се премина изцяло към гласуване с хартиени бюлетини поради проблем с машината.
В девета секция в Русе пък се твърди, че при гласуването на двама възрастни хора, съпругът е подал ръка на жена си още докато тя е била зад паравана. Това обаче най-вероятно се дължи на влошеното ѝ здравословно състояние.
По думите на Милена Хинкова
отчитането на резултатите ще е по-бавно и най-вероятно за Русе те ще станат ясни в ранния следобед в понеделник.
Близо 19% беше избирателната активност в Русенско към 16.00 часа. Председателят на Районната избирателна комисия Милена Хинкова заяви, че активността е определено ниска. Спрямо предходните парламентарни избори към същия момент разликата е с близо 9% надолу.
В деня на вота, в който и съседна Румъния избира не само евродепутати, но и места власт, на граничния пункт Дунав мост бе спокойно. Преминаваха предимно румънски туристи с коли и авобуси. Малко бяха българите, които се прибираха у нас в неделя, за да могат да гласуват.
В русенски регион хората, които имат право да гласуват за Народно събрание са близо 199 хиляди, а за европейски депутати 192 хиляди. За седемте мандата в избирателния район се състезават 255 кандидати от 31 партии и коалиции, които са с 66 души повече в сравнение с предходните парламентарни избори. Пълните листи, с 14 имена, са 9, а тези с по един единствен кандидат – 2. Жените, които ще се борят за народни представители на предстоящия вот са 64, което е ¼ от всички кандидати за депутати.
Напиши коментар