Знаете ли къде са най-привлекателните кътчета за неделна разходка край Янтра?

Знаете ли къде са най-привлекателните кътчета за неделна разходка край Янтра?

От редакционната поща

 

 

След броени дни пролетта ще встъпи в правата си като пълновластен господар. Природата постепенно ще се събуди за нов живот, ще се обагри с традиционната зелена премяна. Болшинството от хората са категорични, че този годишен сезон е най-подходящ за разходка след зимната летаргия. В следващите редове ще запознаем читателите на в. „Бряг“ с няколко възможности за краткотраен отдих пеша, с колело или автомобил в околностите на Ценово. 

 

Община Ценово се появява на административната карта на България точно преди 45 години. Деветте населени места от най-малката община в Русенска област са се сгушили по долното поречие на Янтра. Землището на Долна Студена започва на няколко километра след моста на Колю Фичето край Бяла, а последното село – Кривина, е на самото устие на Янтра към Дунава, точно където голямата река прави един от най-острите си завои и поема на север. Все по-голяма популярност печелят разходките по двата бряга на Янтра, които са подходящи за всички възрасти. Покрай населените места са изградени зони за краткотраен отдих със заслони и пейки.

Поречието на Янтра дава много добри възможности за развитието и на водния туризъм. През празничните и почивните дни, от ранна пролет до късна есен, любителите на водните разходки провеждат преходи с лодки. Особено популярен е участъкът с меандри от село Долна Студена до устието на реката до село Кривина. В пет от населените места по европейски проект са изградени дървени заслони с навеси и пейки. Любителите на велосипедния туризъм също ще останат удовлетворени. Тук преминава част от трасето на „Дунав ултра“, кръстосват се маршрутитена две велопътеки от Свищов за Русе и Бяла.

 

Непременно опитайте баницата макарина!

 

Любителите на природата, които решат да се запознаят по-отблизо с природните забележителности и културно-историческото наследство на община Ценово, ще усетят не само традиционното българско гостоприемство. Всеки гост задължително трябва да опита един от местните кулинарни специалитети – вкусната баница макарина. Етимологията на името й обаче идва от думата  мъка, защото направата й никак не е лесна - тестото се замесва на няколко пъти. Ако посещението ви съвпадне с празниците на река Дунав, ще бъдете изкушени и от традиционната рибена чорба, която се предлага в Кривина.

Нашата разходка из община Ценово ще започне от Долна Студена, което е едно от големите населени места в общината. Като противодействие на демографската криза статистиката сочи, че през последните години броят на жителите в селото се увеличава. Тук трудно може да се види запустяла или изоставена къща, а детската градина и училището работят на пълни обороти.

 

В Долна Студена се намират най-добрите съоръжения за скейтборд, ролери и байкове

 

Своеобразна атракция не само за местните жители, но и за гости от съседни населени места, е новоизградената спортна площадка. Чести посетители са скейтъри, пристигнали с автомобили дори от Русе и Велико Търново. По думите на любителите на високия адреналин съоръженията за скейтборд, ролери и байкове са уникални и не могат да се намерят подобни в голям радиус на района. Площадката, която е с площ от 2100 квадратни метра, е с два обособени центъра – мултифункционална станция с различни спортни уреди с ударопоглъщащо покритие, и скейт площадка. В района са инсталирани 14 соларни модула, които осигуряват много добро осветление дори и в тъмната част на денонощието.

 

Поглед от Марзана  -  чак до билото на Стара планина

Знаете ли къде може да наблюдавате едни от най-красивите залези на слънцето, които да се превърнат в неразделна част от фотосесиите ви? Местността Марзана е най-високата точка в района, разположена на повече от 1200 метра надморска височина. При ясно време кръгозорът се простира на десетки километри, с просто око могат да се видят не само близките села по завоите на Янтра, но и част от билата на върховете на Стара планина.

По инициатива на местното ръководство тук бе монтиран деветметров пилон, на който гордо се вее българският трибагреник. Площадката стига почти до ръба на скалата, която в продължение на десетки метра се спуска отвесно към Янтра. До зоната за отдих може да се стигне по стръмни стъпала, които започват от брега на реката или по добре поддържан черен път. Легендите разказват, че именно тук преди векове било поставено началото на селото. Първите заселници предпочели по-високия бряг, за да избегнат наводненията. Дори и сега, при обработка на земеделските земи могат да се открият останки от глинени съдове и домашни пособия. На другия бряг на реката е един от биваците за туристически каяци, изграден по трансграничен проект със северната ни съседка.

Няколко часа за разходка са напълно достатъчни, за да опознаете една от малките „перли“ по долното течение на Янтра. Заредени от невероятната картина се отправяме към Ценово, което се намира само на няколко километра по пътя за Свищов.

/следва продължение/

Автор: Петър МАРИНОВ, с. Ценово, област Русе

                                                             

Тази публикация е подкрепена от програмата за безвъзмезда помощ "Местни медии за демокрация" от Journalismfund Europe" 

 

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори