В един все по-взаимосвързан свят, където технологиите ни позволяват да общуваме с хора от различни култури и произход, става изключително важно да разберем и следваме определени етични насоки за социално взаимодействие. Тези правила не само помагат за поддържането на хармония в нашите взаимоотношения, но също така гарантират, че всички се чувстват уважавани, ценени и в безопасност. В следващите редове ще изследваме някои ключови принципи и практики, които трябва да имаме предвид, когато си взаимодействаме с другите в различни социални контексти.
- Не звънете на някого повече от два пъти непрекъснато. Ако не вдигне на обаждането ви, значи е зает с нещо важно.
- Върнете парите, които сте взели назаем, преди човекът, който ви ги е дал да си спомни и да си ги поиска. Това показва вашата почтеност и характер. Същото важи и за дребни неща като чадъри, химикалки, книги.
- Никога не поръчвайте най-скъпото ястие от менюто, когато някой ви е поканил на обяд или вечеря.
- Не задавайте неудобни въпроси от рода на: „О, значи още не си женен?“, „Нямаш ли деца?“ или „Защо не си купите кола?“. За бога, това не е ваша работа!
- Винаги отваряйте вратата за човека, който идва зад вас. Няма значение дали е момче или момиче, стар или млад. Нищо не губите, когато се отнасте добре с някого на публично място. Дори напротив!
- Ако вземете такси с приятел и той/тя плати сега, опитайте да платите вие следващия път.
- Уважавайте чуждото мнение, даже и да не съвпада с вашето. Не забравяйте, че това, което е 6 за вас, ще изглежда 9 за този, който е срещу вас. Освен това второто мнение винаги е добро за алтернатива.
- Никога не прекъсвайте хората, които говорят. Оставете ги да се изкажат. Както се казва, чуйте всички и преценете всички.
- Ако дразните някого и той не изглежда щастлив от това, спрете и никога повече не го правете. Това ще накара човека да ви уважава повече.
- Кажете „благодаря“, когато някой ви помага.
- Хвалете публично. Критикувайте насаме.
- Почти никога няма причина да коментирате нечие тегло. Просто кажете: „Изглеждаш фантастично“. Ако някой иска да говори за собственото си отслабване, ще го направи.
- Когато някой ви покаже снимка на телефона си, не плъзгайте наляво или надясно. Никога не знаеш какво следва.
- Ако колега ви каже, че има час за лекар, не питайте какво му е. Просто кажете „Надявам се, че сте добре“. Не го поставяйте в неудобното положение да трябва да ви каже личното си заболяване. Ако човекът иска вие да знаете, той ще ви каже сам, без вашето любопитство.
- Отнасяйте се към чистача със същото уважение като към изпълнителния директор. Никой не се впечатлява колко грубо можете да се отнасяте към някого под вас, но хората ще забележат, ако се отнасяте към него с уважение.
- Ако човек говори директно с вас, да се взирате в телефона си е невъзпитано.
- Никога не давайте съвети, докато не ви помолят.
- Когато се срещате с някого след дълго време, освен ако не искате да говорите за това, не го питайте за възрастта и заплатата му.
- Гледайте си работата, освен ако нещо не ви засяга директно - просто стойте настрана.
- Свалете слънчевите си очила, ако говорите с някого на улицата. Това е знак на уважение. Нещо повече, зрителният контакт е толкова важен, колкото и думите ви.
- Никога не говорете за богатството си в средата на бедни. По същия начин не говорете за децата си пред хора, които нямат деца.
- След като прочетете приятно съобщение в месинджъра си, опитайте се да кажете "Благодаря за съобщението". Признателността си остава най-лесният начин да получите това, което нямате.
Източник: quora.com
Напиши коментар