Арх. Иван Ениманев спечели дело пред ВАС за отказ да одобри проект

Фирма „Роан-90“  оспорва решението на бившия главен архитект на Община Русе, като делото минава през няколко инстанции

Арх. Иван Ениманев спечели дело пред ВАС за отказ да одобри проект
Арх. Иван Ениманев

Върховният административен съд (ВАС) отказа да уважи жалбата на русенска строителна фирма срещу отказа на бившия главен архитект на Община Русе Иван Ениманев  да одобри нейн проект за строителство на 6-етажна сграда по ул. „Цариград“ и ул. „Мария Луиза“ поради нарушаване на строителните норми. Това е типичен пример за градоустройствени нарушения, които засягат не само архитектурния стил на града, но и спазването на законодателните изисквания, каза пред БРЯГНЮЗ адвокатът на Ениманев Елеонора Николова.

В центъра на дискусията е проект, който предвижда изграждането на сграда с шестнадземни и един подземен етаж в гр. Русе. Проектът обаче включва елементи, които излизат извън одобрените параметри, което води до сериозни нарушения на Закона за устройство на територията (ЗУТ) и Наредба№ 7. Предвиденото  изграждане  на три кули надвишава одобрената височина и застроена площ на сградата.

Тези елементи заличават отстъпите на четвърти, пети и шести етажи по ул. „Цариград“ и ул. „Мария Луиза“, което е в пряко противоречие с изискванията на Подробния устройствен план (ПУП) и Регулационния устройствен план (РУП). Увеличените обеми и височина на сградата нарушават чл. 24, ал. 1 ЗУТ, което е дало основание на тогавашния главен архитект да откаже да одобри проекта, тъй като той излиза извън предвидените параметри за застрояване.

Строителят оспорва решението, като делото минава през няколко инстанции. Първоинстанционният съд потвърждава законността на отказа, а Върховният административен съд (ВАС) оставя в сила решението на Административен съд – Русе и да присъжда „Роан-90“ ООД  да заплати на Община Русе разноските по делото.

 „Този случай поставя сериозни въпроси относно ефективността на градоустройствения контрол и ролята на местната администрация. Загубата на квалифицирани специалисти, които работят в името на спазването на законите и развитието на града, може да се отрази негативно на бъдещото управление на градоустройствените процеси.

Отклоненията от одобрените проекти не само нарушават архитектурния стил на града, но и водят до сериозни правни последици. А по-важното е, че с решението си ВАС създава задължителна съдебна практика относно проблеми, с които се сблъскват главните архитекти на общините“, коментира пред в. „Бряг“ адвокат  Елеонора Николова.

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори